FM-DX WebServer – czyli możliwość sterowania tunerami z całego świata!

FM-DX WebServer to oprogramowanie stworzone przez naszego czeskiego kolegę Noobisha. Dzięki niemu możemy eksplorować sygnały z tunerów z całego świata (o ile serwer jest dostępny w danej lokalizacji oczywiście 🙂 ). W zasadzie do jego uruchomienia potrzebny jest komputer z systemem Windows/Linux, tuner obsługujący XDR-GTK oraz… publiczny adres IP.

Sam interfejs wygląda tak

Na środku ekranu znajduje się pole, w którym wyświetlane są dane RDS PS, obok których umieszczone są flagi TA/TP, Stereo, Music/Speech oraz PTY. Powyżej pola znajduje się wykres sygnału, a dalej – sam wskaźnik. Dodatkowo, w tym obszarze wyświetla się kod RDS PI, częstotliwość, RT oraz jedna z lepszych funkcji – wykrywanie stacji i określanie odległości do nadajnika. Jest to szczególnie przydatne podczas skanowania, gdzie nie znamy eteru 🙂 . Innymi słowy, oprogramowanie nie pozostawia niczego do życzenia. Dodatkowo, wbudowany stream audio w WebServer pozwala uniknąć konieczności tworzenia oddzielnych strumieni audio!

Interfejs WebServera na telefonach

Dzięki WebServerowi mamy możliwość sterowania tunerem nie tylko z telewizora, tabletu czy telefonu, ale nawet… z Smartwatcha! Oznacza to, że praktycznie z każdego miejsca możemy kontrolować nasze radio. No dobrze, ale jak coś takiego skonfigurować?

Noobish przygotował specjalny poradnik. Udostępnienie takiego tunera wymaga publicznego adresu IP oraz przekierowania portu WebServera w routerze. Tuner powinien pojawić się na mapie. Oczywiście nadal będziemy mogli korzystać z XDR-GTK, lecz wymogiem będzie zastosowanie serwera XDRd.

Mateusz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *