2019: „5-konwerterowa instalacja oparta na multiswitchu”

Witam całą redakcję oraz fanów telewizji satelitarnej, którzy czytają SAT Kuriera. Z zaciekawieniem przeglądałem artykuł o DX-ingu, a publikacje kolegów wzbudziły we mnie podziw. Chłopaki, uznanie za chęci i dobrą robotę! Choć internetowy streaming wypiera u odbiorców końcowych przekaz satelitarny, to moim konikiem i sposobem spędzania wolnego czasu są właśnie instalacje satelitarne.


Kiedy telewizja satelitarna przeżywała lata świetności, ja niestety byłem tylko dzieckiem, a w domu nikt nie miał parcia na „satelitę”. Dopiero w 2008 roku pojawiła się u nas pierwsza 60 cm antena. Temat mnie pochłonął, gdy postanowiłem poszerzyć instalację o Astrę 19,2°E dla dziadków (z wiadomych względów). Udało się, ale wszystkie transpondery odebrałem dopiero na 80 cm.

Po pewnym czasie, poszukując ciekawych kanałów muzycznych, zainstalowałem Astrę 28,2°E oraz 23,5°E, a do odbioru paczki Time z Amosa 4°W używałem 60 cm.

Zawsze doskwierał mi brak kanałów na pozostałych dekoderach. Postanowiłem więc wybrać najciekawsze dla mnie pozycje satelitarne i postawić na instalację zbiorczą z małą modyfikacją 😉

Na czaszy 110 cm, skierowanej na Hot Bird 13°E, umieściłem konwertery Quattro ustawione na pozycje 23,5°E, 19,2°E, 13°E, 4,8°E oraz 0,8°W.

Sercem całego układu jest multiswitch PremiumX PXMS-17/12. Pewnie zadajecie sobie pytanie, dlaczego 5 konwerterów, skoro multiswitch obsługuje 4 satelity… To jest właśnie moja modyfikacja. Jak każdy wie, konwerter Quattro pracuje na 4 niezależnych polaryzacjach. Uznałem, że nie ma sensu używać tych polaryzacji, na których nic nie ma dla mnie. Tym bardziej, że do dyspozycji miałem tylko 14 kabli, podczas gdy dla 4 pozycji potrzeba 16. Na pozycji 0,8°W odbieram dwie polaryzacje VH oraz HH, natomiast na 23,5°E – VL, HL oraz VH. Wejście polaryzacji HH dla Astry 23,5°E w multiswitchu podłączyłem pod wyjście konwertera Astra 4,8°E.

Taka konfiguracja daje mi możliwość odbioru ciekawych kanałów, szczególnie darmowych muzycznych, z praktycznie pięciu pozycji satelitarnych w każdym pokoju z tv i umilenia grilla na altance muzyką stacji Grupy Radiowej Time, których u nas nie ma naziemnie bez szumów, po podłączeniu starego tunera do Hi-Fi.

Dla głównego dekodera w salonie zastosowałem dodatkowo multiswitch Unicable Johansson II, aby podczas nagrywania nie ograniczać dostępu tylko do Hot Birda. Jest on podłączony pod wejście B i skonfigurowany pod kolejne wirtualne tunery C, D, itd…

Sygnały z poszczególnych pozycji prezentują się następująco:

Dla pozycji „rzadziej odwiedzanych” przeze mnie zainstalowałem jeszcze 80 cm z obrotnicą już dla tunera w sypialni z konwerterem… Quad. Bo co się stanie, gdy zakodują jakiś ważny mecz czy inne wydarzenie, które jednocześnie będzie dostępne „gdzie indziej”? 😀 Mam wyciągnięte 2 awaryjne kable, które szybko i sprawnie można wpiąć pod salon, i po nakierowaniu anteny oraz wyszukaniu oglądać. Są streamy, ale dla mnie jakość jest wyznacznikiem wszystkiego. Poniżej zamieszczam zdjęcie drugiej anteny, a obok dipol, który służy do odbioru lokalnych stacji FM z Konina i Włocławka.

Instalację z zastosowaniem multiswitcha polecam szczególnie osobom, które budują dom lub planują remont. Według mnie, to najbardziej stabilny system, zwłaszcza gdy chcemy odbierać więcej niż jedną pozycję satelitarną. Stosowanie kliku przełączników DiSEqC nie ma moim zdaniem sensu. Za zasilanie konwerterów odpowiada multiswitch, co redukuje zakłócenia sygnałów. Uprzedzając pytania, taki multiswitch nie jest bardzo drogi, a zakupić go można na znanym serwisie aukcyjnym i streamingowym, który ma zresztą kilka ogromnych hal w Polsce.”

Pozdrawiam.
Dawid z okolic Radziejowa (Kujawy)

++++++++++++++++++++++++++++++++++

Z uwagi na braki estetyczne instalacja została w latach 2021-2022 całkowicie zmodernizowana :)

Czytaj więcej na:

https://satkurier.pl/news/182590/5-konwerterowa-instalacja-oparta-na-multiswitchu.html

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *