Koniec darmowego BBC w Polsce..

Minęły 3 tygodnie a żal w sercu DX-era pozostał… a najbardziej szkoda BBC Radio.

5 kwietnia 2024 roku zakończona została emisja paczki BBC SatBack z satelity Intelsat 901 (27,5°W) służącej jako dosył do nadajników naziemnej Freeview. Do prawidłowego odbioru w Polsce wystarczyła antena o średnicy 80-90cm. Ma to związek z zakończeniem misji Intelsata 901, który był już „reanimowany” przez pojazd MEV-1 podczas pierwszej takiej misji w 2019 roku poprzez podanie satelicie paliwa.

Pozwoliło to przedłużyć życie Intelsatowi 901 do 2025 roku. Jego misja jednak zakończyła się wcześniej.

Obecnie dosyły prowadzone są z satelity Telstar 12 Vantage (15°W) w wiązce North Sea (EuroSpot 1), jednak sygnał drastycznie spada od zachodu na wschód.

W dodatku sygnał jest zakłócany w Polsce przez nakładanie się silniejszej wiązki Med Central. Tego problemu by nie było, gdyby został on usunięty. Nawet anteny o średnicy 2-3 m nie są w stanie zapewnić stabilnego odbioru tej paczki!

Jaka alternatywa?

  1. Odbiór z Astra 2 na 28.2E ale ….. w Szczecinie i okolicach. Sytuacja jest podobna jak wcześniej, jednak wiązka UK jest osiągalna w Polsce północno – zachodniej na antenach nawet 110 cm. W centrum Polski należy zaopatrzyć się w antenę minimum 2.5 m, a na południowym wschodzie odbiór jest niemożliwy.

2. Zakup szwajcarskiej platformy Kabelio

Bardzo duży plus tego rozwiązania to nazwanie tej platformy z Eutelsat Hotbird 13E. Drugi plus to subskrypcja prepaid.

Kolejnym plusem jest oferta. Oprócz kanałów z paczki Freeview otrzymujemy dodatkowo itv2 oraz itv4 a także Channel 4 Film oraz najważniejsze kanały ze Szwajcarii, Austrii, Niemiec oraz Francji.

Największy minus tej oferty to jej cena. Moduł z 3 miesięczną subskrypcją to koszt ponad 300 złotych, natomiast z roczną to ponad 800 złotych. Doładowanie na kolejny rok to koszt ponad 600 złotych.

Drugi minus to możliwość oglądania tylko na 1 telewizorze ze wzgkędu na zastosowanie modułu CAM.

Amarok DX

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *