AirScatter – odbieranie sygnału odbitego od samolotu

Co to jest AirScatter?

AirScatter (AS) to bez wątpienia jedna z interesujących możliwości nasłuchu FM-DX. Wywołuje ją zwykły samolot! Sygnały odbijają się od spalin samolotów i docierają prosto do naszych anten. Typowy zasięg AirScattera to od 300 do 400 km, a z lepszym sprzętem nawet do 800 km! Posiadając trzyelementową Yagę w Świeciu, można często usłyszeć czeskie radio Blanik na 93.70 MHz właśnie dzięki AirScatterowi. Charakterystyczną cechą odbioru “via AS” jest silne falowanie sygnału, pojawienie się go z szumu, chwila czystego, ale również falującego odbioru (co może być trudne do zauważenia przy silnym sygnale 🙂 ), po czym znowu zanika falując. Za pomocą Scattera można również odbierać stacje nawet oddalone o 50 km, ale oczywiście wszystko zależy od wielkości samolotu! Najlepiej sprawdza się w tym przypadku Airbus A-380. Do śledzenia samolotów polecam korzystać z https://www.flightradar24.com/. Samoloty mogą również lecieć obok siebie, co jeszcze bardziej poprawia odbiory.

Jaki sprzęt do tego?

Do odbioru z odległości maksymalnie 250 km nawet zwykła wieża audio z anteną w postaci druta lub radyjko jak Technisat Viola 2/3 będą wystarczające. Jednak jeśli chcemy uzyskać lepsze rezultaty, warto zainwestować w zewnętrzną antenę. Natomiast do odbioru z odległości nawet 700 km (radzkie, typowa odległość 400km), wystarczy zwykły dipol! Jednakże sygnały będą wtedy rzeczywiście słabe, a odbiory RDS będą rzadkie. Przenośne radio TEF6686 jest bardziej czułe, a z anteną teleskopową możemy odbierać AirScattery nawet z odległości 500 km (mój rekord na przenośnym TEFie to Emmaboda @ 415 km). Większe anteny o lepszym zysku zwiększą oczywiście szanse na dalsze scattery i więcej odbiorów RDS.

SprzętOdległość od nadajnikaJakość odbioru
Zwykły odbiornik z anteną teleskopową/wieżado 300kmNiska, najczęsciej brak RDS
Tuner z podstawową anteną zewnętrznądo 700kmWyższa, możliwy RDS (typowe odleglosci RDS 400km)
Tuner z kierunkową anteną yagi (więcej niż 5 elementów)do 900kmDuże szanse na RDS, jakość odbioru zazwyczaj wysoka (zależy od samolotu)

Przykładowe odbiory “Via AS” – nagrania

Na pierwszy ruszt wziąłem DR P4 z Bornholmu (Dania). Na antenie Korner 9.2 w Topólce bez problemu udało się uzyskać RDS przy odległości 388km i warunkach ujemnych.

Kolejne w kolejce było Berliner Rundfunk z Berlina. Tutaj odbiór był nieco bardziej falujący, lecz i tak udało się uzyskać RDS. Odległość do nadajnika 357km.

“Odkopałem” również nagranie scattera Radia BLANIK. Odebrane w Świeciu na 3 elementowej antenie przy odległości do nadajnika 394km.

Mateusz